Kontakt
Przedszkole Miejskie Nr 8 im. Jana Brzechwy

Wydarzenia.

Witamy w dziale wydarzenia
 
 
 
 
 
,,Czyste Powietrze" - realizacja programu

W dniach 14-18 listopada 2022 przedszkolaki z grup „Żabek” i „Muchomorków” przystąpiły do  XIV edycji Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej Czyste Powietrze wokół nas. 

Cele główne programu:

  • Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
  • Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

 

Do celów szczegółowych z kolei należało:

  • Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
  • Rozróżnienie spośród różnych rodzajów dymów dymu tytoniowego.
  • Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
  • Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia.
  • Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

W przedszkolu odbył się cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci. Zajęcia miały charakter warsztatowy i obejmowały tematykę, która pozwoliła uczestnikom poznać czynniki mające wpływ na zdrowie, dostrzec szkodliwość palenia tytoniu i skutki działania dymu papierosowego na organizm ludzki oraz pozwoliła przyjąć właściwą postawę wobec zagrożenia nikotynowego /biernego palenia/. Realizacja Programu oparta była na aktywizujących formach i metodach pracy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, wykazywały zainteresowanie, chętnie współpracowały w zabawach ruchowych i zajęciach plastycznych.

 

Dzieci wykonały plakaty dotyczące dymów zaobserwowanych podczas wycieczki, kolorowały postać Dinusia - symbolu programu, wykonywały doświadczenia i eksperymenty związane z powietrzem (sprawdzały pojemność, płuc, siłę wydechu.) 

Przedszkolaki nauczyły się piosenki o Dinusiu, mogły wykazać się zdobytą wiedzą i bez problemu rozróżniały zagrożenia dla zdrowia związane z paleniem tytoniu i przebywaniem w obecności osób palących oraz bezbłędnie wymieniały zagrożenia dla środowiska związane z dymami przemysłowymi.

Zdjęcia zamieszczone w galerii.

 

Dzień Seniora.

8 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Seniora. To ważne święto i doskonała okazja do podkreślenia roli osób starszych w naszym społeczeństwie. 

Z tej  okazji dzieci przygotowały piękną uroczystość prezentując program artystyczny. Pięknie   zaprezentowały tańce ludowe, piosenki, wiersze, a także przekazały wszystkim szanownym Seniorom  najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta , wręczyły kwiaty i prezenty.

Nasze przedszkole miało zaszczyt gościć  seniorki z Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które przygotowały dla naszych dzieci teatrzyk pt. „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludów”  oraz wieloletnich pracowników naszej placówki.  

Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze, wniosło wiele radości i wzruszeń. Najmłodsi mieli okazję nauczyć się pozytywnego myślenia o starości i prawdziwego, niewymuszonego szacunku do osób starszych.

Zdjęcia zamieszczone w galerii.

 

NADANIE IMIENIA GRUPOM.

Jak co roku w naszym przedszkolu odbywa się wielkie Pasowanie na Przedszkolaka. W tym roku październik i listopad był właśnie takimi szczególnymi miesiącami podczas których w każdej grupie wiekowej  odbywały się uroczystości ,,Nadania imienia”. W trakcie spotkania dzieci zaprezentowały swoje umiejętności: recytatorskie, aktorskie jak i taneczne. Punktem kulminacyjnym uroczystości było nadanie imienia dzieciom z poszczególnych grup.

Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie a na twarzach rodziców można było zauważyć zadowolenie i dumę ze swoich pociech.

Zdjęcia zamieszczone w galerii.

Dzień Niepodległości.

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała w tym dniu niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej oraz wpajamy szacunek dla polskich symboli narodowych.

Dlatego też 10 listopada 2022 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła pani Agnieszka Kowal- dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość. Przedszkolaki z grupy „Kaczki” i „Żabki” od paru tygodni przygotowywały się do tego ważnego wydarzenia. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Uroczystość miała na celu rozwijanie wśród wychowanków naszego przedszkola poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu.

Zdjęcia zamieszczone w galerii.

                                                                                                   

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

      5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji do przedszkola przybyły dzieci przebrane w piękne bajkowe stroje. We wszystkich grupach przedszkolaki wspaniale się bawiły. W tym dniu zabawom, konkursom i tańcom nie było końca. Dzieci rozpoznawały bajki po przeczytanym fragmencie, rozpoznawały również bajkowe postaci i tytuły bajek po rekwizytach. Układały „bajkowe” puzzle, naśladowały również sposób poruszania się bajkowych postaci. Utożsamiając się z bohaterami bajek, dzieci jakby uczestniczyły w ich przygodach, przeżywając smutki i radości. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło przedszkolakom dużo radości.

Zdjęcia zamieszczone w galerii.

Muchomorki w RPN w Zwierzyńcu

26.10.2022r. dzieci z grupy „Muchomorki” wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w ramach kampanii edukacyjnej „Drzewa mają moc” przy  RPN w Zwierzyńcu pod hasłem „Czym chata bogata – Dary Pani Jesieni”. Celem kampanii edukacyjnej było promowanie działań  proekologicznych, aktywna ochrona przyrody nastawiona na zachowanie bioróżnorodności siedlisk i gatunków występujących na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Dzięki zajęciom w terenie dzieci miały możliwość poznać różne gatunki drzew jak i do bezpośredniego kontaktu z otaczającą ich przyrodą.

Zdjęcia zamieszczone w galerii.

Próbna ewakuacja.

W trosce o poprawę bezpieczeństwa w naszym przedszkolu dnia 12 października 2022 r. o godzinie 11:45 przeprowadzona została próbna ewakuacja dzieci i pracowników placówki. Celem tego działania jest wdrażanie do nabywania umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa i sprawnej ewakuacji – zorganizowanej w sposób pozbawiony elementów paniki. 

Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno – gospodarcze zostały puste. Przedszkolaki wraz z personelem opuścili budynek przedszkola wyjściami ewakuacyjnymi w ciągu 4 minut i 15 sekund. W próbnej ewakuacji udział wzięło 116 dzieci oraz 21 osób dorosłych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z policjantem.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem i jego czworonożnym partnerem Rubinem z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne na temat bezpieczeństwa dzieci w miejscu ich zamieszkania, na placach zabaw, w drodze do przedszkola. Dzieci dowiedziały się gdzie i jak przechodzić przez ulicę, jak ważne jest noszenie odblasków, jak zachować się gdy dziecko „zgubi się” oraz poznały pozycję „żółwika”, która służy podczas obrony przed agresywnymi zwierzętami. Omówione zostało także umundurowanie Policji oraz przedmioty potrzebne w pracy Policjanta.

Zdjęcia zamieszczone w galerii.

Starszaki w Krainie Zabaw ,,Azyl

Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy. Możliwość taką miały ku temu dzieci z grupy: ,,Muchomorków”, „Żabek” i „Kaczek” odwiedzili  Krainę Zabawy „ Azyl” ’w Kolonii Sitno. Po przybyciu na miejsce rozrywki, dzieci najpierw wzięły udział w warsztatach plastycznych. Następnie rywalizowały na torze przeszkód, jeździły na gokartach. Dużym powodzeniem cieszyły się zabawy na huśtawkach, hamakach i zjeżdżalni. Skoki na trampolinie też przypadły do gustu naszym przedszkolakom, jednak największym zainteresowaniem cieszyła się tyrolka – 40 metrowa zjeżdżalnia na linie.

Na zakończenie było ognisko i pieczenie kiełbasek i ziemniaków. To był udany dzień. Pogoda dopisała, podobnie jak humory. Nikt się nie nudził, zaś rozmaite atrakcje skierowane do dzieci stanowiły niezapomnianą rozrywkę. Dzieci bardzo radośnie spędziły czas biorąc aktywny udział w zabawach ruchowych i sprawnościowych.

SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM I MYŚLIWYM W NASZYM PRZEDSZKOLU

 05.10 w naszym przedszkolu pojawił się pan Jarosław Kuchta, który jest leśnikiem i myśliwym z Wojskowego Koła Łowieckiego "Świt". Nasz gość opowiedział dzieciom o swojej pracy, a także przedstawił znaczącą różnice między leśniczym a myśliwym. Pan Jarek z wielką pasją opowiadał o swojej pracy, o zwierzętach zamieszkujących las, a także o ich zwyczajach i potrzebach. Zaznajomił dzieci z tropami zwierząt, przypomniał jak należy zachowywać się w lesie i jakie gatunki drzew w nim występują. Przedszkolaki miały możliwość wysłuchać odgłosów zwierząt leśnych imitowanych przez naszego gościa. Przedstawił nam prace myśliwych na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny łownej. Ogromne wrażenie  wywarły prezentowane przyrządy niezbędne każdemu myśliwemu podczas polowania.

            Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze, a zdobyte informacje i ciekawostki poszerzyły wiedze przyrodniczą dzieci.