,,Czyste Powietrze" - realizacja programu

W dniach 14-18 listopada 2022 przedszkolaki z grup „Żabek” i „Muchomorków” przystąpiły do  XIV edycji Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej Czyste Powietrze wokół nas.

Cele główne programu:

• Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
  • Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Do celów szczegółowych z kolei należało:

• Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
  • Rozróżnienie spośród różnych rodzajów dymów dymu tytoniowego.
  • Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
  • Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia.
  • Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

W przedszkolu odbył się cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci. Zajęcia miały charakter warsztatowy i obejmowały tematykę, która pozwoliła uczestnikom poznać czynniki mające wpływ na zdrowie, dostrzec szkodliwość palenia tytoniu i skutki działania dymu papierosowego na organizm ludzki oraz pozwoliła przyjąć właściwą postawę wobec zagrożenia nikotynowego /biernego palenia/. Realizacja Programu oparta była na aktywizujących formach i metodach pracy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, wykazywały zainteresowanie, chętnie współpracowały w zabawach ruchowych i zajęciach plastycznych.

Dzieci wykonały plakaty dotyczące dymów zaobserwowanych podczas wycieczki, kolorowały postać Dinusia - symbolu programu, wykonywały doświadczenia i eksperymenty związane z powietrzem (sprawdzały pojemność, płuc, siłę wydechu.)

Przedszkolaki nauczyły się piosenki o Dinusiu, mogły wykazać się zdobytą wiedzą i bez problemu rozróżniały zagrożenia dla zdrowia związane z paleniem tytoniu i przebywaniem w obecności osób palących oraz bezbłędnie wymieniały zagrożenia dla środowiska związane z dymami przemysłowymi.